26 obiektów opuszcza paryskie muzeum, by po ponad stu latach wrócić do Królestwa Dahomeju – dzisiejszego Beninu. Ta podróż to nie tylko symboliczne i polityczne wydarzenie, ale również rodzaj zmartwychwstania. W podziemiach muzeum ożywa potężna statua króla Gezo, który zabiera głos w fikcyjnym monologu. Słowa wielkiego władcy tworzą narracyjną ramę filmu, ożywiając obiekty, które przez dekady sprowadzono do roli muzealnych eksponatów i etnograficznych ciekawostek. Król Gezo przypomina im o ich prawdziwej mocy, a jego słowa stają się impulsem do refleksji nad współczesnymi problemami.
Film „Dahomej” zadaje ważne pytania: czy można naród pozbawić jego ducha? Jak wyzwolić się spod ciężaru kolonialnego dziedzictwa i wpływu języka oraz kultury dawnego kolonizatora? Wybitna reżyserka Mati Diop prowadzi tę opowieść z niezwykłą zręcznością, omijając akademickie pułapki, a jednocześnie oddając głos młodemu pokoleniu. To młodzież, która musi wyciągnąć wnioski z własnej historii i znaleźć drogę do przyszłości. Film nie tylko porusza temat kolonializmu, ale też staje się manifestem o potrzebie odzyskiwania tożsamości i wolności ducha.
Prawdziwy kinomaniak i założyciel serwisu Ekino-VOD.pl. Tematyka filmów to jego ogromna pasja, a miłość do kina akcji trwa u niego od dzieciaka. Pisze recenzje, udziela się na forach i sprawdza wszystko co trafia na ekrany kin. Uważnie śledzi również oferty VOD. Jest fanem efektownych thrillerów, komedii z nietuzinkowym humorem oraz produkcji, które angażują widza. Najbardziej ceni w filmach dobry scenariusz, klimat i emocje – od nerwów po wzruszenie.